Image Alternative text

Jakie elektropompki wykorzystuje się w chłodziwach?

W przemyśle korzysta się powszechnie z różnego rodzaju pomp. Jedna z bardziej istotnych to pompa chłodziwa. Stosowana ona jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest sprawne chłodzenie elementów skrawających czy tnących. Są to zatem wszelkiego rodzaju szlifierki, frezarki, tokarki i inne obrabiarki do metali. Tarcie powstające wskutek kontaktu ostrza z materiałem generuje wysoką temperaturę, która może być zabójcza dla sprawności całej obrabiarki. Aby skutecznie móc ją neutralizować i obniżać, stosuje się specjalne chłodziwa przemysłowe.

Najczęściej używa się elektrycznych pomp płynu chłodzącego. Są to tzw. elektropompki do chłodziwa. Są one produkowane zgodnie z restrykcyjnymi normami jakości przy użyciu wysokogatunkowych tworzyw. Produkty cechuje także prostota montażu, trwałość, łatwość serwisowania i niezawodność.

Pompy takie mają to do siebie, że pracują w skrajnie nieprzyjaznych warunkach. W trakcie obróbki metalu powstaje olbrzymia ilość opiłków i innych, twardych i ostrych elementów, które są poważnym zagrożeniem dla każdej pompy. Aby zapobiec uszkodzeniu maszyny, współczesne pompy chłodziwa wykonane są z najlepszej jakości materiałów, odpornych na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Są one dostępne w wielu rodzajach i modelach. Mogą różnić się między sobą gabarytami, mocą, wydajnością i wysokością podnoszenia.

Jak działają elektropompki do chłodziwa?

Każda elektropompka do chłodziwa działa na podobnych zasadach. Jest to urządzenie zasilane elektryczne, montowane bezpośrednio przy obrabiarkach. Taka pompa przez cały czas pracy urządzenia podaje chłodziwo, które schładza rozgrzane elementy tnące lub ścierające. Produkty te stanowią centrum układów chłodzących i zapewniają ich bezawaryjną pracę przez długi czas. Odpowiadają w nich za pompowanie olejów oraz emulsji chłodniczych i tnących.

Prawidłowo funkcjonujący układ chłodzenia nie tylko chroni maszyny przed przegrzaniem się, lecz także usprawnia ich rozruch, zmniejsza szybkość zużywania się narzędzia, konserwuje i zapobiega niespodziewanym przerwom w pracy, które przyczyniają się także do strat finansowych.

Emulsje chłodnicze nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, zatem elektropompka do chłodziwa musi wytrzymać ich oddziaływanie bez jakichkolwiek uszczerbków w konstrukcji. W związku z tym urządzenia te wykonane są z materiałów wytrzymałych i odpornych na wysoką temperaturę i uszkodzenia. Dzięki elektropompkom obrabiarki w warsztatach i przedsiębiorstwach będą działać długo i sprawnie. Wiele pomp do chłodziwa jest również wyposażonych w zabezpieczenia, ograniczające poziom generowanego hałasu i drgań.