Image Alternative text

Wybór części do obrabiarek metalu – oryginalne czy zamienniki?

Precyzyjna obróbka metalu wymaga stosowania odpowiednich urządzeń, które umożliwią uzyskanie detali o założonym kształcie i charakterystyce. Wśród maszyn pozwalających na przygotowywanie różnego rodzaju części metalowych, najważniejszą rolę odgrywają przemysłowe obrabiarki do metalu. Są one powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Do obrabiarek metalu zaliczyć można między innymi tokarki, frezarki, przecinarki czy dłutownice. Przy czym tokarki służą głównie do gwintowania oraz toczenia elementów metalowych. Frezarki pozwalają wykonać praktycznie dowolny detal i umożliwiają wykonanie elementów o złożonych kształtach. Natomiast dłutownice służą do obrabiania różnych powierzchni wewnętrznych oraz zewnętrznych, zwłaszcza rowków wpustowych.

Z używanych obrabiarek do metalu korzysta obecnie mnóstwo przedsiębiorstw specjalizujących się w różnych branżach, szczególnie w branży samochodowej, wydobywczej i badawczej. Firmy te najczęściej inwestują w obrabiarki używane, które również mogą spełniać najwyższe standardy jakościowe. Należy jednak pamiętać, aby przy zakupie obrabiarki do metalu zwracać uwagę na wybór sprawdzonych dostawców, którzy oferują urządzenia ze wszystkimi dokumentami potwierdzającymi serwisowanie, a także faktyczną ilość przepracowanych roboczogodzin. Co, jednak gdy jakaś część do obrabiarki się zużyje lub ulegnie zniszczeniu? Podpowiadamy, czy warto inwestować w oryginalne części, czy zamienniki!

Jakie części do obrabiarek wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli jakaś część obrabiarki do metalu ulegnie uszkodzeniu, wymagana jest jej wymiana. Możesz zdecydować się na oryginalne części zamienne do tokarek i frezarek lub tańsze zamienniki. Niestety zamienniki bardzo często charakteryzują się niższą jakością, a zakup oryginalnych części to gwarancja trwałości, wydajności i sprawności maszyny. Jest to także większe prawdopodobieństwo uniknięcia awarii maszyny.

Oryginalne części są zazwyczaj dużo trwalsze niż zamienniki, których użycie może skutkować ich psuciem się oraz szybszym zużyciem. Potrzeba częstszej wymiany części do obrabiarek może mieć wpływ na ciągłość produkcji, a tym samym może narazić firmę na straty.

Należy także wiedzieć, że większość producentów obrabiarek do metalu zastrzega sobie prawo do odmówienia wykonania naprawy gwarancyjnej w przypadku, jeśli jakaś jej część maszyny została wymieniona na nieoryginalny zamiennik. Jeżeli zatem nie chcesz ryzykować, warto dołożyć więcej i zainwestować w oryginalne komponenty do obrabiarek. To sprawi, że będziesz mógł dłużej eksploatować maszynę i nie martwić się o jej częste usterki!

Na rynku dostępne są części do obrabiarek metalu gwarantujące długą trwałość. Przykładem jest firma Bulmach, która oferuje oryginalne części do bułgarskich obrabiarek oraz dostarcza wyposażenie opcjonalne, usprawniające maszyny poprzez rozszerzenie ich działania o nowe funkcje. Współpracuje także z renomowanymi producentami podzespołów do obrabiarek, co gwarantuje wysoką jakość wykonania produktów. Asortyment ten spełnia międzynarodowe standardy.