Sposoby sterowania rozdzielaczy hydraulicznych
Rozdzielacze hydrauliczne są niezbędnymi elementami instalacji hydraulicznych. Szerokie zastosowanie znajdują m.in. w przemyśle ciężkim, górniczym i okrętowym oraz w budowie maszyn drogowych, rolniczych i transportowych. Montowane są między zasilaczem a odbiornikiem, czyli np. między pompą a silnikiem w systemie. Do ich głównych zadań należy ustalanie kierunku przepływu cieczy w danym układzie. Dzięki nim możliwa jest rewersja ruchu, ustalenie dowolnego położenia oraz odciążenie pompy podczas przestojów. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów rozdzielaczy, które ze względu na odmienność sterowania, mogą być wykorzystywane w różnorodnych gałęziach przemysłu.
Jakie wyróżnia się rodzaje i sposoby sterowania rozdzielaczy hydraulicznych?
Podstawowym kryterium podziału rozdzielaczy hydraulicznych jest ich konstrukcja. Tym samym znaleźć można rozdzielacze suwakowe, gniazdowe i iskrobezpieczne. W przypadku pierwszego urządzenia za jego sterowanie odpowiada suwak, który może być poruszany mechanicznie lub elektrycznie. Rozdzielacze gniazdowe z kolei regulowane są przy pomocy specjalnego zaworu połączonego ze sprężynami, który zamyka lub otwiera przepływ płynu. Ostatni rodzaj wykorzystuje do pracy tzw. tłoki, które wykonują ruch wyłącznie wtedy, gdy na cewce sterującej pojawia się napięcie. W naszej ofercie rozdzielaczy hydraulicznych dostępne są natomiast elementy sterowane w sposób:
- Ręczny (za pomocą suwaków, sprężyn, dźwigni i rolek)
- Pneumatyczny,
- Ciśnieniowy,
- Hydrauliczny,
- Elektrohydrauliczny (przy rozróżnieniu rozdzielaczy monoblokowych i sekcyjnych, wykorzystujących prąd stały 12 V lub 24 V oraz dźwignie, joysticki z podłączeniami do cięgien),
- Elektryczny (w rozdzielaczach monoblokowych i sekcyjnych, regulowanych przy pomocy cewek prądu stałego 12 V albo 24 V).
Oprócz wymienionych rodzajów coraz większą popularnością na rynku cieszą się też rozdzielacze hydrauliczne zdalnie sterowane lub te o łączonych systemach regulowania przepływu cieczy. Znane są elementy np. regulowane elektrycznie przy jednoczesnym wykorzystywaniu suwaków, dźwigni, joysticków oraz linek sterujących. Takie połączenia są szczególnie przydatne w czasie awarii układów. Mianowicie w momencie, kiedy zawodzi zaawansowana technologia, można skorzystać z niezawodnego sterowania ręcznego. Tak duża różnorodność typów sterowania pozwala na indywidualne dobieranie elementów, które najefektywniej sprawdzą się w danym układzie hydraulicznym.