Co warto sprawdzić przed zakupem przecinarki taśmowej?
Przecinarki taśmowe służą do szybkiej i dokładnej obróbki metalu. Sprawdzają się głównie w parkach maszynowych zakładów produkcyjnych, gdzie wykorzystywane są przede wszystkim w pracach, wymagających nieco większej precyzji. Generują także niewiele hałasu podczas pracy.
Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy urządzenie obsługuje wszystkie operacje, jakie chcesz dokonać podczas obróbki metalu. Musisz zdecydować, co będziesz na tej przecinarce ciąć, w jakiej ilości oraz z jaką częstotliwością. Dokładne sprecyzowanie własnych potrzeb ma tutaj duże znaczenie. Ważne, aby również przetestować możliwości sprzętu. Sprawdź, co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem przecinarki taśmowej.
Parametry techniczne przecinarki taśmowej
Duży wpływ na trwałość i wydajność cięcia przecinarki taśmowej mają jej parametry techniczne, a w szczególności typ piły taśmowej, kształt i wielkość zębów, wysokość i szerokość cięcia oraz parametry cięcia. Każdy typ przecinarki występuje w różnych rozmiarach, a producent określa jaki maksymalny rozmiar może przeciąć dany typ piły taśmowej. Ma ona różny zakres cięcia, w zależności od kąta, pod którym przecina materiał. Im mniejszy jest kąt, tym mniejszy będzie zakres. Warto wiedzieć, że nie wszystkie modele mają regulację kątów cięcia.
Przecinarki taśmowe mogą mieć regulację prędkości w kilku biegach lub cechować się prędkością płynną bezstopniową. Są one zasilane elektrycznie. Te większe przecinarki mogą być zasilane trójfazowo i pracować na napięciu znamionowym 400 V. Do specjalistycznego użytku i masowej obróbki metalu stosuje się piły spalinowe – zwłaszcza w miejscach, w których trudno o dostęp do sieci elektrycznej.
Rodzaje przecinarek taśmowych
Zanim zapoznasz się z parametrami technicznymi przecinarek taśmowych, musisz najpierw zdecydować się na konkretny rodzaj urządzenia. Skuteczne wykonanie obróbki jest możliwe tylko wtedy, gdy dobierzesz odpowiedni sprzęt do danego rodzaju pracy. Przecinarki taśmowe dzielą się ze względu na sposób sterowania na:
- przecinarki ręczne (grawitacyjne), w których cały proces sterowania, tj. podawanie i mocowanie materiału, podnoszenie i opuszczanie ramienia oraz naciąg taśmy tnącej wykonywany jest ręcznie przez operatora,
- przecinarki półautomatyczne, w których do mocowania tworzywa oraz opuszczania i unoszenia ramienia wykorzystuje się sterowanie hydrauliczne, natomiast podawanie materiału i naciąg taśmy wykonywany jest ręcznie,
- przecinarki automatyczne, które obsługują cały proces cięcia samoczynnie.
Maszyny te różnią się także ze względu na rodzaj wykonywanego przez nie cięcia. I tak wyróżnia się przecinarki do cięcia prostopadłego oraz przecinarki, np. dwukolumnowe do cięcia prostopadłego oraz pod kątem 90°C i 45°C. Do każdego modelu przecinarki możesz dobrać dodatkowe wyposażenie, np. stoły rolkowe, podajniki czy przymiary. Jeżeli nadal nie wiesz, jaką przecinarkę wybrać, nasi pracownicy pomogą Ci znaleźć maszynę, która najlepiej sprawdzi się w danym przedsiębiorstwie.