Charakterystyka i zastosowanie silników DC
Silniki DC, czyli silniki prądu stałego zmieniają energię elektryczną w energię mechaniczną i generują ruch obrotowy. Umożliwiają toczenie, przesuwanie, podnoszenie, manipulowanie przedmiotami i wykonywanie innych czynności. Prąd stały umożliwia ciągłą pracę silnika. Dzięki niemu wykonuje ona setki lub tysiące obrotów na minutę. Silniki w urządzeniach i robotach wymagają sterowania, czyli włączania, zatrzymywania czy dopasowania prędkości obrotowej do danych potrzeb. Aby zwiększyć prędkość silnika, należy zwiększyć napięcie zasilające. Silnik prądu stałego składa się najczęściej ze szczotek, komutatora, magnesów, a także z wirnika.
Dostępne są silniki DC ze zintegrowaną i wewnętrzną elektroniką sterującą, silniki serwo DC z magnesami trwałymi lub z magnesami neodymowymi. Silniki te mogą być także silnikami szczotkowymi lub bezszczotkowymi. Przy czym te drugie potrzebują do działania bardziej skomplikowanych i droższych układów sterujących, jednak mają wyższy zakres prędkości obrotowych od silników szczotkowych. Przy zakupie silnika warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, a mianowicie na moment obrotowy, prędkość obrotową oraz maksymalne napięcie.
Gdzie są wykorzystywane silniki DC?
Silniki prądu stałego DC są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, w urządzeniach i maszynach, które do działania wymagają przetworzenia energii elektrycznej na mechaniczną, np. w branży energetycznej, automatyce przemysłowej, automatyce pojazdów czy branży medycznej i kosmetycznej, np. w szczoteczkach do zębów, trymerach czy golarkach.
Dzięki silnikom DC może działać automatyka drzwiowa, np. drzwi przesuwne w tramwajach, pociągach czy metrze, a także zabawki, obrabiarki, pompy, wciągniki, dmuchawy, systemy podnoszenia, pojazdy transportowe i urządzenia zasilające w maszynach budowlanych.
Są one wykorzystywane także w rozdzielnicach energetycznych, które służą do przyjęcia i rozdziału energii elektrycznej, a także w niektórych elektronarzędziach, np. wiertarkach, szlifierkach, wkrętarkach, wycinarkach czy nożycach do żywopłotów.